logo tasarım

Logo nedir? Lügat anlamı olarak gerçeklik içinlığı dilimizde amblem olan, bir meselein, faaliyetin, organizasyonun yapısını, anlamını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo tasar çizimı anlamsal olarak meseleletmenin veya organizasyonun direk olarak yaptığı meselei sembolize edebileceği kabil, markanın kendi anlamı ile de sembolleştirilebilir, ayrıca bazı çallıkışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı içerik ve anlamlara ehil kabil.

Sorusu sorulduğunda lügat anlamının dışında, birokkalı logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasar çizim esnasında tasar çizimı meydana getirecek olan özlük veya kuruma neyin ve elbette aktarıldığı enikonu önemlidir. öteki taraftan logo tasar çizim çallıkışmasını meydana getirecek özlük veya kurumun sizi elbette anladığı ve logo çallıkışmanızı elbette değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çallıkışma sizin, meseleletmenizin ve bundan sonraki çallıkışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasar çizim çallıkışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değmeseletirilmiş ve düzenlenmiş hali veya bellik için yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çallıkışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype çabucak çok iş vadiı ile faaliyette kâin şirketler için henüz çok tercih edilebilir. Biricik bir sektörde çalışma gösteren meseleletmelerin çoğunlukla logoları bölümü simgeleme değer. Ama çabucak fazla bölüm ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda belirtmek imkansızdır.

Logo ne meselee yarar?
İşletmeler için logo veya logotype olmazsa olmazlardandır. Her elbette markası olmayan bir pres olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz bugün aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile bile gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, ya aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Kırık dökük halini düşünmeye çallıkışın. Markaların logoları olmadan harbiden bellik olmaları az daha imkansızdır.

Bu sebeple meseleletmenize kurumsal bir tasar hazırlayarak yolunuza kip adımlarla devam edebilmek yerine “logo tasar çizim” çallıkışması ile temellayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabil bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) söyleyiş değer. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca gâh kişilerin bir çehrete teşhisnmasını sağlayıcı meselearetlerdir. Tipik bir logo firmaların nüans edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Ancak, zorlamasız anlaşılır, hatırlanması zorlamasız, olası başüstüneğunca az nüshada renkten oluşvarlıkıdır. Her çmüsavi baskı ve fason tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok bayağı ölçülerde detaylar kaybolmamalı, çok cesim ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Farklı şirket evet da ürünlere ilgili logolar ile karışıklığa sebep vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan evet da esinlenen logolar o ürün evet da firmaya cesim beis verir.

Logo tasarımcıyı değil ürün evet da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e göre logoyu üreten tasarımcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili bünyeun evet da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen evet da tasarlanan font şirketin yürekğine iyi olmalıdır. Antrparantez kurumun kendisini elbette teşhismladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasar çizim aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin kenarıaralık gerek rengi gerek şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü bugün birlikte akılda lakırtııcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilgili ürün evet da şirket için logo tasarlanacağı bugün o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri karşı veri sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı bugün simgenin taşıyacağı anlam bakımında bu veri çok önemlidir.

logo tasarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir