Chat, Türkçesiyle “Yârenlik” valörına gelmektedir. İnternetin bilgiye ulaşım dair sergilediği performanstan sonra internetin yalnızca marifet aktarımı karınin bileğil, aynı zamanda zevk karınin bile kullanılabileceği bile düşünüldü. Bunun sonucunda da genel ağ üzerinden insanların bir eğreti ad kullanarak (nickname) yârenlik yazar eğlenebileceği hem genel ağ siteleri hem bile çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, genel ağ üzerinde hiç tanılamamadığınız değme biriyle gestaltlabildiği üzere hatta tanılamadığınız kişilerle bile özel programlar yahut web siteleri vasıtasıyla gestaltlabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri tanılamadığınız yahut tanılamamadığınız kişilerle genel ağ üzerinden tanışma ve yârenlik ika için kurulmuş genel ağ siteleridir. Bu genel ağ siteleri alelumum programlama dilleri kullanılarak yahut hazır scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Temelı chat sitelerine giriş davranmak karınin yalnızca nickname (eğreti insan) yaymak ehliyetli olurken bazılarındaysa sohbete kafalamadan önce mutlaka üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar bütün genel ağ kullanıcıları arasında popüler olan Mynet ve ZurnaNet üzere siteler chat sitelerine kafalıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları karşınızdaki genel ağ kullanıcılarıyla yetişek antrakt dulukünü kullanarak yalnızca makaslamaklı, makaslamaklı ve görüntülü, sesli ve görüntülü üzere tercihe sargılı olarak yârenlik etmenize yardımcı olan mukayyetmlardır. Chat programlarının şimdiye kadar kullanılmış en popüler olanı kısaca müddet önce Windows aracılığıyla sonlandırılan MSN Messenger adlı anlık mesajlaşma mukayyetmıdır. Bir öbür popüler chat yetişek olan ve internetin efsane mukayyetmlarından ikrar edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir